Otomotiv ve Yan Sanayi

[ct_space space_lg=”46″ space_md=”46″ space_sm=”0″ space_xs=”0″][ct_heading text=”Doster Hukuk olarak 1995’ten bugüne sizlerleyiz” font_size_sm=”24″ font_size_xs=”24″ font_weight=”” show_gap=”show” subtitle=”Otomotiv ve Yan Sanayi” description_font_weight=”inherit” margin_bottom=”0″]

Ülkemizdeki otomotiv sanayinin gelişim dönemleri 1950 sonlarına kadar gitmektedir. Sonrasında hızlanan bir sanayileşme ile beraber üretim kapasitelerindeki artışla beraber endüstri büyük gelişmeler göstermiştir.

 

Üreticiler bakımından otomotiv sektöründe yenileme pazarı finansal açıdan oldukça önemli bir konudur. Otomotiv sektörü yedek parça pazarı iktisadi olarak karlılığın yüksek olduğu ve Pazar olarak oldukça gelişmiş bir pazardır. Burada oluşan pazarın rakamsal olarak büyüklüğü oldukça fazladır. Bu sebeplede tasarım alanındaki telif hakları ve koruyucu regülatif gelişmeler sektör açısından oldukça kritik derecede bir tesire haiz olacaktır. Yede parça tasarımlarının korunması hukuki açıdan da oldukça kompleks bir konu olup bununla ilgili ilk olarak pazarın tanımının çok net biçimde ortaya konulması gerekmektedir ki bunun için salt tarafsız spesifikasyonları belirlemek oldukça zordur. Bunun sebebide yedek parça piyasasının, ana ürün ve hizmetlerinin satışının gerçekleştiği piyasadan farklı ve farkın olmadığı noktaların ortaya konulmasından müşterilerin satın alma süreç ve kararçlarında belirleyici bir etken olmasıdır. Bunu şu şekilde açıklamak mümkündür; tüketici bir otombili satın aldığında, bu otomobille ilgili olarak herhangi bir değişim olacak ise, bakım gerçekleşecek ise veya bir kaza sonrasını düşünerek otomobiliyle ilgili parça fiyatlarına dikkat etmesi durumunda 2 farklı piyasa bundan etkilenmektedir. Fakat müşterilerin bilinçli karar vermediği durumlarda üretici açısından yedek parça üretim ve bununla ilgili istediği fiyatı belirlemesinde esneklik katsayısı yüksek olabilecektir (Bektas, 2003: 6-7).

 

Otomotiv sektörüyle ilgili olarak gerçekleştirilen yatırımların sektördeki değişim ve gelişmelere bağlı hukuki alanda gereksinim duyulabilecek alanlar her geçen gün artmakta ve kritik bir hale gelmektedir. Yerli ve yabancı sektörde faaliyet gösteren üretici ve ithalat alanında bulunan müvekkillerimize hukuki hizmet ve danışmanlık sağlanmaktadır. Bir çok alanda uzman olan kadromuzla siz değerli müvekkillerimize destek olmaktayız.

[ct_space space_lg=”0″ space_md=”0″ space_sm=”35″ space_xs=”35″]
[ct_box_background_image bg_image=”2326″ box_height=”551″ box_height_mobile=”350″]